Aktivity Herbenova
Zpívá celá škola
.....a toto motto platilo v úterý 13. listopadu doslova. Celá škola se v půl desáté dopoledne sešla v tělocvičně, aby si společně děti i dospělí zanotovali a poměřili své hlasy v hudebně pěvecké soutěži. Tento rok to byl druhý ročník. Děti soutěžily v pěti kategoriích - nejmladší z prvního stupně ZŠ, žáci druhého stupně, duety, zpěváčci ze školy speciální a hudební skupiny. Všichni byli velmi dobře připraveni, měli krásné rekvizity, kostýmy i hudební doprovody. Publikum bylo skvělé, povzbuzovalo své spolužáky, odměňovalo účinkující potleskem a bouřlivými ovacemi. Vyhrát však může jen pár zpěváčků, ale to není nejdůležitější. Dobrá nálada, radost a úsměvy byly odměnou nám, dospělým. Všichni byli odměněni sladkostmi, vítězově drobnými cenami a diplomem. Ti nejlepší se setkají se zpěváky ze škol celého Jihomoravského kraje dne 21. ledna 2025 v oblastním kole, které bude pořádat naše škola. Velké poděkování patří nacvičujícím, dětem i učitelkám, asistentkám, Mirkovi Juračkovi za technické zázemí, doprovody a odborné vedení dětí, a za výrobu dekorace. Druhý ročník skončil, ať žije ročník třetí.
Fotografie z této akce si můžete prohlédnout ve fotogalerii nebo zde.
Tonda Obal na cestách
Tonda Obal na cestách
Environmentální výchova se ve vyučování, ale i v každodenním životě našich žáků, objevuje pravidelně po celý rok. Se společností EKO-KOM a. s. naše škola spolupracuje již několik let. Dětem je známější pod názvem vzdělávacího programu Tonda Obal. Ve čtvrtek 15. listopadu k nám do školy přijela lektorka z této společnosti, paní Sára Motyčková, která děti velmi pěkně seznámila s problematikou třídění odpadu. Děti byly rozděleny do dvou skupin. První skupinu tvořili žáci a žákyně 1. stupně základní školy a základní školy speciální. Druhou skupinou byly děti 2. stupně ZŠ a starší děti ZŠS. Témata i průběh programu byly stejné, ale paní lektorka citlivě přizpůsobila výklad i aktivity každé z nich. Úvodní otázky zněly: „Proč si povídat o odpadech? Jak odpadky škodí přírodě?“ Děti aktivně odpovídaly, jak volně pohozené odpadky poškozují přírodu, škodí rostlinám, zvířatům i nám, lidem. Dále paní lektorka dětem vysvětlila pojem recyklace. Jednotlivé kroky popisovala podle obrázku a k dispozici měla také reálný materiál, který si děti mohly prohlédnout i osahat. Třídění odpadků a barvy kontejnerů nebyly pro naše žáky žádný problém. S přehledem vhazovali obrázky s odpadky do příslušných kontejnerů. V průběhu besedy také zhlédli video o tom, jak funguje třídící linka a co nového se může z vytříděného odpadu vyrobit. O směsném odpadu, tedy o tom, co již zbylo po jeho vytřídění, se všichni dozvěděli, že končí na skládce nebo ve spalovnách a že spalovny jsou výhodné k jeho dalšímu energetickému využívání. Třídění se vyplatí! Naše škola byla pochválena, že má v každé třídě koše určené pro jednotlivé druhy odpadků a v areálu barevné kontejnery.
Fotografie z této akce si můžete prohlédnout ve fotogalerii nebo zde.
Hasiči ve škole
Pátek 8. listopadu měli žáci naší školy zpestřen návštevou hasičů. Rosťa a Ruda, tak se všem představili, nejdříve povyprávěli, jaké úkoly hasiči plní, že to není jen hašení požárů, ale také jsou přítomni u různých nehod, živelných pohrom - tornáda, povodně, zemětřesení, ale také otevření zámků u domů a bytů, odstranění spadlých stromů, utonutí, pomoc při sundávání kočiček ze stromu atd. Připomněli důležitá telefonní čísla, na která se má volat v případě potřeby, ale také řekli dětem, co se stane, když někdo volá neoprávněně - hrozí velké pokuty, pachatele lze dohledat. Někteří si také prakticky vyzkoušeli, jak správně reagovat, jsou-li svědkem nehody a volají na tísňovou linku - představit se; říct, co se stalo; kde se to stalo. Na škole se pravidelně koná nácvik rychlého opuštění budovy v případě požáru. Hasiči nám ukázali, jak se máme chovat a co máme dělat, když se z budovy nemůžeme dostat ven. Součástí besedy byla také praktická ukázka vybavení hasičů - kalhoty, kabát, přilba, boty, rukavice, kukla, baterka a samozřejmě dýchací přístroj a dýchací maska. Ruda pak názorně ukázal, jak si jednotlivé součásti na sebe obléká, a že vše musí stihnou do dvou minut. Zájemci si mohli toto sami vyzkoušet, z čehož měli velkou radost. Ti nejodvážnější zkusili i dýchací masku.
Hasičům Rudovi a Rosťovi moc děkujeme za zajímavou, praktickou a hlavně poučnou besedu.
Fotografie z této akce si můžete prohlédnout ve fotogalerii nebo zde.
Beseda s policistou
Každým rokem se na naší škole koná beseda na téma "Kyberšikana, šikana, dobré vztahy". Připomínat žákům pravidla slušného chování nejen k sobě navzájem, ale i k dospělým, není nikdy na škodu. Také letos se besedy ujal por. Ing. Bc. Miroslav Měchura, MBA, LL.M., preventista patologických jevů Policie ČR obvodního oddělení v Břeclavi. Žákům 1. stupně objasnil důležité pojmy jako šikana, že existuje přímá i nepřímá šikana, kdo to je agresor, svědek, oběť a jak rozeznat šikanu od škádlení. Řekl dětem některé příklady, proč se někdo stane agresorem a šikanuje druhé. Všichni se také dověděli jaké tresty hrozí těm, kteří se nechovají podle daných pravidel. Pan policista přítomné seznámil i s tím, že existuje nejen šikana mezi žáky, ale že někteří žáci šikanují i své učitele. Připomněl, jaké jsou zásady slušného chování k dospělým. V závěru besedy si někteří mohli vyzkoušet snímání otisků prstů, což je velmi zaujalo. Pro žáky 2. stupně zvolil téma "Bezpečně v kyberprostoru". Je třeba si uvědomit, že internet je veřejný prostor, proto je důležité pečlivě zvážit, co komu posílám za informace nebo fotky. Vyjasnili jsme si pojmy jako sociální sítě, k čemu slouží, jaké je nebezpečí ze strany sledujících. Ale také možnosti ochrany před těmi, kdo nás mohou obtěžovat, posílat nám nevhodné návrhy, fotografie, posmívat se a nebo vyzývat k nesmyslným aktivitám. Jediným řešením je Policie České republiky, která má potřebné nástroje k dopadení pachatele. Děti byly velmi zvídavé a teoreticky to mají správně nastavené, teď jen aby používaly správné návyky i v praktickém životě. Nazávěr si mohli zájemci s panem poručíkem zaboxovat a předvést svou fyzičku, na to se těšili nejvíc.
Fotografie z této akce si můžete prohlédnoutve fotogalerii nebo zde.
Mikulovský Bušmen 2024
Mikulovský Bušmen 2024: Mlhavé ráno a nové výzvy pro mladé závodníky
V předposlední úterý října 2024 se naši žáci opět zúčastnili tradičního orientačního závodu Mikulovský Bušmen, který se konal v malebném okolí Svatého kopečku v Mikulově. Počasí tentokrát přineslo mlhavé ráno s vlezlou vlhkostí, která se dostávala až za prsty, ale děti to nezastavilo. Aktivní pohyb a nadšení z atmosféry je rychle zahřály, a tak se do všech disciplín pustily s vervou.
Soutěžily celkem tři školy – Herbenka z Břeclavi, Mikulov a Hustopeče. Každá škola postavila dvě pětičlenná družstva. Naše děti si vedly skvěle, především ve vědomostních disciplínách, kde prokázaly hluboké znalosti a rychlé reakce. Nechyběly však ani fyzické úkoly a tradičně oblíbená střelba ze vzduchové pušky.
Naši závodníci letos dokázali získat dvě druhá místa, což je v konkurenci ostatních škol velkým úspěchem. Kromě diplomů si odnesli také sladké odměny a drobné věcné ceny. Mnozí z našich dětí se závodu účastnili poprvé, což přineslo nový náboj a svěží energii do celého týmu.
Celý den byl nejen o soutěžení, ale také o užívání si krásného podzimního dne a posilování týmového ducha. Děkujeme všem, kteří se na přípravě závodu podíleli, a těšíme se na další ročník Mikulovského Bušmena!
Fotografie z této akce si můžete prohlédnout ve fotogalerii nebo zde.
Projekt KROKUS
Již několik let se žáci naší školy zapojují do realizace projektu Krokus. Jedná se o projekt, který zaštiťuje irská organizace Holocaust Education Trust Ireland (HETI) ve spolupráci s Oddělením pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze. Školám se zdarma poskytnou cibulky žlutých krokusů, které v ideálních podmínkách vykvetou kolem 27. ledna, kdy si připomínáme Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Žlutá barva symbolizuje židovskou hvězdu, kterou museli Židé povinně nosit na svém oblečení. Tímto potupným způsoben byli odlišováni jako méněcenná rasa od ostatních lidí. I letos se žáci naší školy projektu účastní. V měsíci říjnu proto v areálu školy vysadili cibulky těchto květin, které až vykvetou, budou připomínat jeden a půl milionu židovských dětí a tisíce dalších dětí, jenž zemřely během druhé světové války. Žákům je tímto připomenuto, co to je holocaust a jsou obeznámeni s nebezpečím, které všem hrozí v případě, že dojde k rozpoutání války.
Fotografie z této akce si můžete prohlédnout ve fotogalerii nebo zde.