Eudamus 2024

EUDAMUS 2024 je projekt, který je pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, České hudební rady a ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze a Pedagogickou fakultou Masarykovy univerzity v Brně. Společnost pro hudební výchovu ČR spolu s European Association for Music in School pozvala všechny žáky, studenty a jejich učitele hudební výchovy, aby 15. března 2024 rozezpívali a rozezněli hudbou své školy. 15. března 2024 proběhl 3. ročník Evropského dne hudby ve škole.Kromě vlastního muzicírování a zpívání se mohla naše škola připojit také k online hudebnímu setkání, k virtuální oslavě Evropského dne hudby ve školách. Účast na online setkání byla nabídkou.Téma letošníhio EuDaMu 2024: byloUnique and united in music (Jednotní a jedineční)

Jak jsme EuDaMuS oslavily? Žijeme v multikulturní Evropě. Každý národ má své vlastní jedinečné hudební poklady. Zazpívali jsme a zahráli písně ze své země a sdíleli je se žáky a studenty z celé Evropy .Akce zahrnovala následující aktivity, kterých jsem se mohli zúčastnit. Lidové písně, hry a instrumentální hudba. V letošním roce nebyla žádná předurčená píseň, kterou bychom měli nastudovat a předvést. Všichni jsou jedineční.Sami jsme se  rozhodli, o jakou hudbu se chceme podělit. EAS bude prezentovat některé skladby na online setkání, které bude zveřejněno na youtube.com. Na odeslání jsme vybrali dvě skladby zazpívané dětmi hudebně-dramatického kroužku Základní školy Herbenova. První byla lidová píseň z Moravy ,,Listeček z javora“, druhá píseň byla z dílny autorů Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka píseň ,,Není nutno“ ,,Není nutno, není nutno, aby bylo přímo veselo“. Veselé to bylo. Dne 15.3. 2024 jsme se setkali v čase 11.00 hodin a oslavili DEN HUDEBNÍ VÝCHOVY. Žáci z hudebně- dramatického kroužku navštívili své spolužáky ze základní školy speciální , kteří také rádi zpívají a muzicírují. Na online setkání jsme zahlédli své spolužáky z jiných evropských zemí. Ukázky písní z Řecka, Itálie, Polska, Slovinska Bulharska, Litvy, Maďarska a také Slovenska zněly celou třídou. Píseň, která nás radostně rozproudila byla píseň žáků ze sousedního Polska, kteří zpívali píseň ,,  W moim ogródecku“ v překladu v mé zahradě. Všichni zúčastnění byly spokojeni a bylo vidět, že hudba a písně jsou lékařem duše, mysli a celého těla. Tak se budeme těšit na příští 4.ročník oslavy dne hudby projektu EUDAMUS 2025.