Výstava obrazů Pavla Vaškoviče

Ve dnech 21. března až 27. března 2024 proběhla v Mateřské škole a základní škole Břeclav, Herbenova, p.o., výstava výtvarných prací žáka 9. ročníku Pavla Vaškoviče. Pája – jak mu říkají doma a převzali jsme to i my ve škole – se malování věnuje od 6 let. Kreslení a malování miluje, maluje denně a do svých obrazů promítá své emoce a nálady. Součástí výstavy byly mimo jiné i Pájovy dva úplně první obrazy, které namaloval. Už ty byly krásné a tím, že byly vystaveny vedle jeho posledních prací, bylo možno i pozorovat, jak výrazným vývojem Pája během let prošel.

Výstavu jsme zahájili slavnostní vernisáží v rámci Dne otevřených dveří. Vernisáž byla určena návštěvníkům školy, všem žákům a zaměstnancům školy a otevřela ji krátkým proslovem paní ředitelka. Potom Pavlíka blíže představila třídní učitelka jako autora a po malé hudební produkci školního pěveckého sboru se již přítomní mohli rozběhnout po sále a prohlédnout si obrazy.

Na zdech tělocvičny na návštěvníky čekalo téměř 60 obrazů různých velikostí. Námětem obrazů jsou nejrůznější krajiny v různých obdobích roku – zimní, podzimní, v barvách duhy, stmívání, hory, řeky, stromy…… Jsou všechny velmi dobře zpracovány a jejich atmosféra je podmanivá. Mezi nejnovějšími obrazy se objevují květiny – luční květy, květy ve vázách, květy v mnoha barvách a aranžích. Jsou nádherné a opět přitahují oko diváka svými barvami a zpracováním.

Jsme hrdí na to, že se v našich řadách nachází takový umělecky nadaný žák. Přejeme mu, aby ho tvorba i nadále naplňovala radostí a uspokojením, aby dělal radost sobě i jiným. Také moc děkujeme mamince, že nám zapůjčila Pájovy obrazy k vystavení a tím umožnila jeho spolužákům nahlédnout do světa, ve kterém jejich kamarád vyniká.

Poděkování patří také vedení školy, které dalo k dispozici školní prostory k představení Pavlovy tvorby.

Věříme, že to nebyla poslední možnost obdivovat Pájovo dílo a že se zase za čas sejdeme u jeho dalších krásných obrazů.

Mgr. Pavla Vlčková

Fotografie z této akce si můžete prohlédnout ve fotogalerii nebo zde.